1956-os megemlékezés

Október 22-én színvonalas műsorral emlékeztünk meg 1956 eseményeiről az iskolánkban.

2021410 1956 megeml 01 2021410 1956 megeml 02 2021410 1956 megeml 03

Iskolakertünkről a Természetpedagógia magazinban

A múlt heti kertlátogatók közt volt a Természetpedagógia magazin főszerkesztője is. Felajánlotta, hogy bemutatkozhatunk a magazinban. Az elküldött anyag már meg is jelent. A magazinban érdekes, figyelemfelkeltő cikkeket találni, köztük az iskolakertünkről is olvasható az ismertető, melyet IDE kattintva olvashat el.

Látogatók az iskolakertben

A győri Széchenyi István Egyetem és a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége együttműködésével 30 fős csoport látogatta meg iskolánkat. Az iskolakerti tevékenységeink bemutatása, a kert és az iskolaudvar megtekintése után a résztvevőktől sok dicséretet kaptunk munkánkért, elismeréssel szóltak a gondozott, zöld környezetről. A látogatás az „Iskolakerti fenntarthatóságra nevelési jó gyakorlat tanulmányút és határon átívelő közös továbbképzés pedagógusoknak” elnevezésű projekt keretében valósult meg.

202410 iksolakert

Magyar Diáksport Napja

Nemrégiben húszéves jubileumát ünnepelte a Magyar Diáksport Napja. Minden évben szeptember utolsó péntekén zajlik a diáksport ünnepe, melyet iskolánk tanulói  élménysportokkal tettek emlékezetessé. A reggeli bemelegítés után  minden diák lefutotta a 2024 méteres távot. Az alsósok zenés, mozgásos játékokat játszottak, célba dobtak, sportos témájú rajzfilmeket néztek, a nagyobbak egy TOTÓ-t is megoldottak, melynek kérdései az Olimpiához kapcsolódtak. Ezen a napon a  felsős diákok bemelegítés után futóversenyen és sorversenyen vettek részt,  fociztak, röplabdáztak. Úgy gondoljuk, hogy a jövőben is igyekszünk sokat mozogni, ösztönözni a diákokat, hogy minél aktívabbak legyenek.

202410 diaksport 01   202410 diaksport 02   202410 diaksport 03   202410 diaksport 04

Felhívás

202409 merj

Évnyitó

202408 evnyito

Áder János enesei diákoknak tartott környezetvédelmi előadást a Kárpát-medencéről

Mint a volt köztársasági elnök elmondta, az előadás célja volt, hogy felhívja a figyelmet arra, milyen következményekkel jár az, amit a vizekkel, erdőinkkel, a velünk élő állatokkal teszünk. A Kárpát-medence gyönyörű, vigyázzunk tehát arra a környezetre, amely körülvesz minket, hogy olyannak eredeti szépségében maradjon meg.

Szólt a gondokról, életvitelünk következményeiről és a célkitűzésekről is, illetve arról, hogy mit tehetünk földünkért? A tanulók nagy érdeklődéssel hallgatták a volt köztársasági elnök előadását, lelkesen jelentkezve válaszoltak a klímatotó kérdéseire. Áder János számtalan érdekesség megosztásával tette izgalmasság az előadást.

A hallgatóság megtudhatta, hogy használt mobiltelefonokból kinyert fémekből készítették a tokiói olimpián majd kiosztandó érmeket, hogy egy méh csupán 42 napig él, és élete során csak egy teáskanálnyi mézet gyűjt, így bizony nagyon kell vigyáznunk rájuk. Részletesen szóba került a környezetszennyezés, a hulladékhasznosítás, az üvegházhatás, a fosszilis energiák, a vízbázis fontossága, vagy éppen az, hogy milyen veszélyt jelent szervezetünkre a mikroműanyag. Áder János nagy tapsot kapott színes képekkel, videóval tarkított beszédére, majd az egy órás előadás után a tanulók kérdezhettek. Végezetül a csornai származású előadó Mesterházy József polgármestertől egy üveg bort és egy fotóalbumot kapott, amelyben képek elevenítették fel a korábbi látogatásokat.

- A gyermekek nagyon érdeklődők és tájékozottak voltak, a feltett kérdésekre 90 százalékban jól válaszoltak - összegzett a végén Áder János, aki azt is elmondta, hogy az ország klímacéljait az atomerőművek nélkül nem tudja elérni. Kifejtette, hogy hazánknak is vannak eredményei: százév alatt megdupláztunk erdőink területét, az elmúlt években a GDP úgy nőtt, hogy az üvegházhatású gázok kibocsátása csökkent. Lapunk kérdésére hozzátette, hogy az emberiség története az alkalmazkodásról szólt, most a felmelegedés hatásait kell kivédenünk. Amit tudunk, tegyük meg, gondoljuk meg, hogy mit teszünk, mit veszünk. Példaként hozta fel hogy egy magyar ember egy év alatt 66 kilogramm élelmiszert dob ki a szemétbe.

forrás: Kisalfold.hu

 

EREDETI CIKK MEGTEKINÉSE

„Határtalanul” kirándulás

A Bethlen Gábor Alap által támogatott „Határtalanul” kirándulás keretében 2023. május 24-25-26-án felvidéki kiránduláson vettek rész 7. osztályos diákjaink.

A kirándulás első napján, történelmi bányavárosaink közül Körmöcbánya és Selmecbánya nevezetességeivel ismerkedtünk meg. Körmöcbányán a múzeumban megismerkedhettünk a körmöci pénzverés több százezer történetével, Selmecbányán pedig megnéztük a méltán híres barokk kálváriát. Zólyom várában megsokszoroztuk Balassi Bálint emléktábláját, majd megnéztük a várban található kiállítást. A tartalmas és hosszú nap után fáradtan, de élményekkel gazdagon érkeztünk az észak-komáromi elektrotechnikai középiskola kollégiumába. Itt hamar ismeretséget és barátságot kötöttünk a kollégium magyar diákjaival.

Második napon Apponyba vezetett az első utunk. Egy kellemes túra után érkeztünk meg a falu határában magasodó hegyvonulaton található apponyi várhoz. A romok közül gyönyörű panoráma tárult elénk. A túra végeztével betértünk a faluban található Apponyi- kastélyba, ahol megnéztük a család páratlanul gazdag könyvgyűjteményét. Következő állomásunk a Zobor-hegy szikláján épített Darázsi Szent Mihály arkangyal templom volt. A délutánt és a napot nyitrai városnézéssel zártuk.

Utolsó napunkon komáromi városnézésre indultunk a Munka Utcai Magyar Tannyelvű Alapiskola diákjainak kíséretében. Nagyon jó volt, hogy korunkbeli diákok mutatták be nekünk a saját városukat, a saját látásmódjukon keresztül. A városnéző séta végére velük is összebarátkoztunk. Ebéd után hazafelé vettük az irányt, de útközben még megálltunk Bősön, Enese testvértelepülésén, és megnéztük a vízlépcsőt. Fáradtan, de élményekben, tapasztalatokban és baráti kapcsolatokban gazdagodva érkeztünk haza.

A fotókat ide kattintva nézheti meg.

 hatartalanul logo bga alap logo keszultMe